Snoubí se v ní francouzský šarm, vídeňská noblesa i osmanská divokost. Právě Paříž či Vídeň připomíná druhé největší město na Dunaji nejvíc.
Toužíte po těch nejelegantnějších lázních? Pak jste v Budapešti správně! Nezkusit některé z jejích proslulých lázní a termálních koupelí je totiž stejný hřích jako neochutnat v Plzni místní pivo a v Karlových Varech Becherovku. Metropole na Dunaji má určitě víc předností a míst, říkajících si o objevení, ale uznejte sami – není pobyt v horké vodě bazénu, pamatujícího ještě Johanna Strausse a jeho valčíky, tím správným začátkem? Zveme vás na doslova rozkoší bublající zážitky…
NA ŠACHY? DO BAZÉNU!
Neobarokní sloupoví budov Széchenyiho lázní, lemující kolem dokola tři velké venkovní bazény, halí jemný závoj horké páry jako ramena sultánovy hurisky. Čas od času spadne až k mokrým dlaždičkám a já můžu vidět vše, pro co svět tento největší lázeňský komplex v Evropě obdivuje: stříkající vodotrysky ozdobené sochami, orosené palmy a krásné divadlo, které rozehrávají vodní kapky a rozsvícené lampy. Modrobíle okachlíkované venkovní bazény jsou i teď k večeru plné lidí. Samozřejmě, že nechybí skalní vodomilové, kteří si stejně jako každý den rozbalili u jednoho ze schodišť do vody své šachovnice a teď tu v gumových čepičkách polosedí, pololeží v horké vodě, kibicují jeden druhého a popíjejí sklenky vína odstavené na římse. Další si nechávají masírovat záda od tryskajících vřídel, milenecké páry se líbají tam, kde je pára nejhustší, jiní jen mlčky brázdí plavecké dráhy v prostředním z bazénů. Z každého koutu dýchá atmosféra dob, kdy pánové i dámy nosili k vodě pruhované oblečky a první světová válka byla nepředstavitelně daleko.
ROMANTICKÝ SZÉCHENYI
Lázně Széchenyi patří k největším v Evropě a potěší každého, kdo má rád vodu a také secesi – sochařská výzdoba a skleněné mozaiky jsou dílem nejvýznamnějších umělců Maďarska. Nacházejí se v budapešťském parku Városliget a za svůj zrod vděčí inženýru Vilmosovi Zsigmondymu, kterému se tady už v roce 1913 podařilo navrtat termální pramen o teplotě 76 stupňů Celsia. Dnes odsud voda putuje do vnitřních a venkovních bazénů komplexu Széchenyi. Uvnitř něj jsou menší bazénky s různou teplotou vody, můžete si tady také vybrat tvar bazénku, který vám vyhovuje, a v některých dokonce probíhají rehabilitační cvičení. Venkovní bazény mají modernější pojetí – jsou v nich bublinkové trysky, divoké řeky, masážní a zábavní sprchy…